pesi pout slavkovice 2009

kniha milosrdenstvi

 

 

   
  aktuální číslo
 
V aktuálním čísle najdete:

Každý by měl zpívat svou melodii před Bohem - rozhovor s P. Jiřím Plhoněm o hudbě a síle Žalmů

Známý je výrok, který se připisuje sv. Augustinu, že kdo zpívá, ten se modlí dvakrát. Proč se ale vlastně modlí dvakrát? V čem je ta přidaná hodnota hudby a zpěvu?

Občas přijde někdo, kdo má problém s tím, že ve zpovědním zrcadle v kancionálu je otázka, zda jsem se soustředil při mši svaté. Tito lidé se ptají, jak to uchopit, protože přece není možné být během celé mše svaté plně soustředěný. Myslím si, že si nejprve musíme ujasnit a defi novat, co to mše svatá vlastně je. Pokud by to bylo něco jako myšlenkové cvičení, jako když třeba někdo na tabuli píše nějaký příklad a ten druhý to musí sledovat, tak by šlo skutečně o jakési „soustředění mysli“. Soustředěnost při bohoslužbě je však podle mého názoru trochu něco jiného. Když se lidé sejdou na nějaké svatební hostině, tak se (pokud ovšem nejsou tak trochu „zvláštní“) radují z toho, že zde mohou být spolu a sdílet radost, kterou prožívají novomanželé. Kdyby tam přišel nějaký „teoretik“ nebo kritik a začal analyzovat, jaké měl kdo boty a jestli si k nim vzal správný oblek, zda se tam podávalo přesně takové jídlo, jaké on sám pro tuto příležitost považuje za jediné správné, kdyby začal sledovat, o čem se kdo bavil, a posuzovat, zda je to přiměřené nebo nepřiměřené vážnosti okamžiku, pak by z této hostiny udělal úplně něco jiného a vlastně by na ní nedokázal mít správnou účast, protože se na cosi „soustředil“… Mluvíme-li tedy o soustředěnosti během mše sv., pak by se spíše mělo jednat o „soustředěnost na slavení“ ve smyslu „podílet se na této slavnosti“. Podle mě by tedy ta otázka ze zpovědního zrcadla měla znít spíše takto: Prožil jsem mši svatou jako slavnost?

NULL

red.

 
   
   
       © Flexxi.cz & czami.cz 2008        |             AKTUÁLNÍ ČÍSLO       ÚCTA K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ       ČASOPIS       DENÍČEK A KNIHY       KE STAŽENÍ       PALLOTINI       KONTAKT